Чаеното дърво – етерично масло в Топ-10 за домашната аптечка
Автор: Милена Иванова ,
Етеричното масло от чаено дърво е сред най-мощните природни антисептици и задължителен елемент във всяка домашна аптечка. Освен с изключителните си противогъбични и антибактериални свойства, то намира приложение в грижата за кожата, дихателната система и емоционалния баланс. Съвсем не случайно ние го препоръчваме като едно от Топ-10 етерични масла, които е добре да имате под ръка за всеки случай.
Melaleuca alternifolia е най-широко разпространеният растителен вид сред чаените дървета, обстойно изследван и има безброй много научни трудове, които доказват различните му терапевтични свойства. Използва се като активна съставка в огромно количество потребителски продукти. Счита се за "безопасно" масло с няколко уговорки и уточнения, за които може да прочетете по-надолу в текста.
В тази статия ще разкажем за неговия произход, характеристики и многобройни ползи, както и ще развенчаем някои разпространени митове около употребата му.
Произход и ботанически характеристики
Етеричното масло от чаено дърво принадлежи към семейство Миртови и е характерно за Източна Австралия, а най-известният представител сред чаените дървета в света на ароматерапията е маслото познато под латинското име Melaleuca alternifolia. Това нискорастящо дърво има тъмнозелени, тесни и продълговати листа, бяла кора и нежни жълти цветове. Родът Melaleuca обединява над 100 вида по целия свят, но именно Melaleuca alternifolia се откроява със своите терапевтични свойства.
Любопитен факт: името Melaleuca идва от гръцките думи „мелас” (черен) и „левкос” (бял), отразяващи контраста между тъмнозелените листа и бялата кора на дървото.
Други видове етерични масла от чаено дърво
Розалина или Чаено дърво хт. линалол (Melaleuca ericifolia) има високо съдържание на линалол, съставка, която на първо място се асоциира с лавандулата. Етеричното масло Розалина има флорален, сладък и привлекателен аромат. Притежава много от известните лечебни свойства на класическото масло от чаено дърво (m.a.), но има по-деликатно въздействие. Известно е с благотвортното въздействие за нервната система, спомага за емоционален баланс, внася спокойствие и яснота. Розалина може да се използва и като алтернатива на Палисандрово дърво (Aniba rosaeodora).
Чаено дърво (m.l.) (Melaleuca linariifolia) е още един вид, който може да бъде наречен златната среда между видовете Melaleuca alternifolia и Melaleuca ericifolia. Има по-високо съдържание на 1,8-цинеол от Melaleuca alternifolia и се цени особено заради силното му въздействието за дихателната система.
Производство и метод на извличане
Етеричното масло от чаено дърво се добива чрез парна дестилация на листата. Листата и стъблата се поставят в уред за дестилация, където парата преминава през растителния материал. Парата води до изпаряването на етеричното масло, след което парата се охлажда и кондензира обратно в течна форма. Кондензираната течност съдържа вода и етерично масло, които се разделят чрез т.нар. процес на декантиране, възможно поради по-ниската плътност на етеричното масло, което го кара да се държи на повърхността. След отделянето му, етеричното масло се тества, за да се установи химичния състав. Много важно е да се гарантира правилния баланс на активни съединения като терпинен-4-ол и 1,8-цинеол.
Ароматен профил
Ароматът на маслото от чаено дърво (m.a.) е свеж, билков и леко пикантен, а много хора го асоциират с „аптечен” мирис – и с право! За разлика от много други етерични масла ароматът на чаеното дърво не предлага никаква идея за флорални или сладки нотки.
- Лечебен: Първоначалният аромат е на аптека, лечебен, остър и чист, подобен на евкалипта.
- Тревист: След първоначалния удар на аптечка по носа, следват по-дълбоките нотки на зеленина и трева, които се разгръщат и разкриват дълбочина в аромата.
- Пикантни нотки: Леката пикантност добавя интересен нюанс и завършек в аромата и се дължи на многото терпени в химичния състав на етеричното масло от чаено дърво.
Обонятелно въздействие
Ароматът ободрява и освежава. Може да помогне за „проветряване“ на съзнанието, да насърчи бдителността и да създаде усещане за чистота.
- Ободрява: Острият, чист аромат може да събуди сетивата и да насърчи умствената яснота.
- Пречиства: Силните антисептични свойства на чаеното дърво водят до асоциация с чистота.
- Заземява: Тревистите зелени нотки имат заземяващ ефект и спомагат за балансиране на ободряващия и събуждащ ефект.
Химичен състав
Анализ на химичния състав на чаеното дърво позволява най-ясно да бъде разбран широкия спектър от терапевтичните му свойства.
Основни химични компоненти в състава на етеричното масло от чаено дърво:
- Терпинен-4-ол: Между 30-40% от състава на маслото от чаено дърво, обяснява силните му защитни свойства.
- Гама-терпинен: Съставлява между 10-28% от етеричното масло от чаено дърво. Гама-терпинен има силни антиоксидантни свойства, които предпазват кожата и организма като цяло.
- Алфа-терпинен: Между 5-13% в състава на етеричното масло от чаено дърво. Алфа-терпиненът също има защитни свойства.
- 1,8-цинеол (евкалиптол): Присъства в малки количества (по-малко от 15%). Това е съставката, която добавя свежест в аромата. Има антибактериални и противовъзпалителни свойства. Внимание! 1.8-цинеол може да причини дразнене на кожата в по-големи количества, не трябва да се прилага чисто и неразредено.
- Алфа-пинен: Присъства в по-малки количества (1-5%). Има противовъзпалителни ефекти, предоставя подкрепа за дихателната система.
- Терпинолен: Съставлява около 1-5% от маслото. Има успокояващи и антиоксидантни свойства.
Синергични ефекти
В ароматерапията винаги говорим за синергия и подсилване на общия терапевтичен ефект, в резултат на взаимодействието на различните химични компоненти в състава на етеричното масло (или комбинация от етерични масла). Различните съединения в състава на етеричното масло от чаено дърво работят заедно, за да подобрят ефективността, ефикасността и терапевтичните свойства на маслото.
Най-важните приложения на чаеното дърво
Маслото е известно със своето бързо и ефективно действие при различни здравословни проблеми.
1. Подкрепа за дихателната и имунната система
Чаеното дърво е ценен помощник при кашлица, бронхит и обща слабост на белите дробове. Освен това то действа като естествен тоник за имунната система и помага за блокиране на първите симптоми на настинки и грипоподобни състояния.
2. Мощно антисептично и противовъзпалително действие
Маслото е известно със силното си въздействие върху различни кожни проблеми – от акне и раздразнения до рани, изгаряния и ухапвания от насекоми. Освен това то помага при:
- Гъбични инфекции по кожата и ноктите
- Херпес зостер и генитален херпес
- Въшки и пърхот
- Брадавици и кокоши тръни
3. Почистваща сила за дома и офиса
Заради мощното си антибактериално действие, маслото от чаено дърво е отлична добавка към домашни почистващи препарати. То може да се използва за дезинфекция на повърхности, а също така е ефективно срещу плесен и неприятни миризми.
Емоционални и енергийни ползи
На психо-емоционално ниво чаеното дърво освежава, съживява и повишава настроението. То насърчава увереността и силата, като същевременно помага за освобождаване от психическа умора и негативна енергия.
Митове и важни предупреждения
1. Бързо оксидиране – защо това има значение?
Малко известен факт е, че етеричното масло от чаено дърво е едно от най-бързо оксидиращите масла. След отваряне то започва да взаимодейства с кислорода и постепенно променя състава си, което може да доведе до кожни раздразнения. Поради тази причина препоръчваме да използвате маслото в рамките на 3 месеца след отварянето и да го съхранявате добре затворено, на хладно и тъмно място. Именно поради тези свойства преди години австралийските власти са били на ръба да забранят домашната му употреба!
2. Никога не прилагайте чаеното дърво неразредено!
Въпреки популярността му в грижата за кожата, много хора правят грешката да нанасят чаено дърво директно върху проблемни зони, особено при акне или гъбички по ноктите. Това може да доведе до тежки кожни реакции, раздразнения и дори трайни увреждания. Винаги разреждайте маслото в базово масло (като жожоба или кокосово масло), преди да го нанесете върху кожата (препоръчителна концентрация - 1-2% макс.)
Задължително избягвайте контакт с чувствителни зони от лицето - очи, уши, лигавици. При случайно попадане на етерично масло, отмийте с пълномаслено мляко.
Етеричното масло от чаено дърво се комбинира добре със следните етерични масла:
- Лавандула: Успокоява.
- Лимон: Повдига и съживява.
- Евкалипт: Подобрява белодробната функция.
- Лютива мента: Охлажда и подкрепя дихателната система.
- Тамян: Противовъзпалителни свойства и заздравяване на кожата.
- Розмарин: Съживява, енергизира, подкрепя дихателната система.
- Римска лайка, Немска лайка, Едногодишна вратига: Подсилват лечбните свойства за кожата на чаеното дърво.
По традиция, ето и няколко полезни рецепти с участието на главния герой в днешния блог – чаеното дърво.
Маска за лице с масло от чаено дърво: подходяща за стягане на мазна или смесена кожа
1 супена лъжица хума
1 чаена лъжичка мед
1 капка етерично масло от чаено дърво
малко бадемово масло
малко вода
Всички съставки се разбъркват до получаване на хомогенна смес. Нанесете на лицето и оставете да подейства 10 минути. Измийте обилно с вода.
Лечебно масло за имунна подкрепа
6 капки етерично масло от чаено дърво
8 капки етерично масло от равинтсара
8 капки етерично масло от евкалипт радиата
6 капки етерично масло от кипарис
6 капки етерично масло от черен смърч
30 мл базово масло от бадем
В стъклено шише от 30 мл поставете първо етеричните масла, а след това добавете базовото масло от бадем. Нанесете 2-3 помпи между дланите и масажирайте гърдите и гърба сутрин и вечер. Не превишавайте концентрацията и не прилагайте при малки деца (под 2 години). Изключение прави масаж на петите.
Противогъбично масло за крака и нокти
4 капки етерично масло от чаено дърво
4 капки етерично масло от лимон
3 капки етерично масло от индрише
2 капки етерично масло от пачули
30 мл базово масло от бадем
В стъклено шише от 30 мл поставете първо етеричните масла, а след това базовото масло от бадем. Нанесете 2-3 помпи между дланите и масажирайте краката.
Не случайно етеричното масло от чаено дърво е нашата селекция от Топ 10 масла за всеки дом. Важно е обаче да следвате насоките за безопасна употреба, след което ви остава да се възползвате от многото ползи маслото от чаено дърво.
Натурален спрей за дезинфекция
1 ч.ч. вода
1/2 чаша бял оцет
20 капки етерично масло от чаено дърво
Смесете всички съставки в стъклена бутилка със спрей помпна. Разтръскайте преди употреба. Ще почисти и дезинфекцира всички твърди повърхности в дома или офиса.
В каталога на Oshadhi - етерични масла от чаено дърво
В света няма друга марка, която да предлага богатството и разнообразието на етерични масла. Ето и различните етерични масла от чаено дърво в каталога на Oshadhi.
Чаено дърво (m.a.), (Melaleuca alternifolia) БИО – едно от най-популярните масла в каталога на Oshadhi и любимо на клиентите ни в България. От био произход.
Чаено дърво (m.a.), (Melaleuca alternifolia) – използва конвенционалните методи на отглеждане.
Розалина или Чаено дърво хт. линалол (Melaleuca ericifolia) – по-нежен аромат, с високо съдуржание на линалол.
Чаено дърво (m.l.) (Melaleuca linariifolia) – разновидност на чаеното дърво, с по-високо съдържание на 1,8-цинеол.
В България в момента внасяме етеричното масло от Чаено дърво (m.a.), БИО. Ако имате интерес към някои от другите продукти в каталога, пишете ни и винаги можем да внесем специално за вас.
Визуален разказ за чаеното дърво с д-р Малте Хоцел, основател на Oshadhi.
Последвайте линка, за визуален разказ за етеричното масло от чаено дърво през очите на д-р Малте Хоцел.
Произход и ботаническа информация
За растителния вид
Чаеното дърво (Melaleuca alternifolia) е малко дърво или храст от Австралия. Расте в крайбрежните райони на Нов Южен Уелс и Куинсланд. Растението достига около седем метра височина, има хартиена кора, игловидни листа и бели до кремави цветя цъвтящи сред гъсти бодли.
Разновидности на чаеното дърво
Чаеното дърво (m.a.) (Melaleuca alternifolia) е основият растителен вид в семейството на чаеното дърво, от който се произвежда етерично масло, но има и други видове вкл. Розалина (Melaleuca ericifolia) и Чаено дърво (m.l.) (Melaleuca linariifolia) известно на английски като сняг-през-лятото (snow-in-summer). Чаеното дърво (m.a.) (Melaleuca alternifolia) е най-потентно и най-известно с терапевтичните си свойства сред различните растителни видове.
Произход на чаеното дърво
Местното население Бунджалунг в Източна Австралия използва листа от чаено дърво от векове. В миналото са извличали маслото, като са смачквали листата, използват го от векове за третиране на порязвания, рани и инфекции. Британският изследовател капитан Джеймс Кук дава името "чаено дърво" през 18 век, след като вижда местните жители да варят напитка, подобна на чай, от листата.
Приложение в различни култури
Освен приложението на чаеното дърво от местното население на Австралия, е известно и приложението му в традиционната китайска медицина, която цени охлаждащия и изчистващ ефект върху тялото. Чаеното дърво е често прилагано в комбинации за грижа за кожата и дихателна подкрепа. Подобно е приложението и в Аюрведа, традиционната медицина на Индия, която цени маслото от чаено дърво за балансиране на дошите (енергиите на тялото).
Модерни приложения
Маслото от чаено дърво набира популярност в началото на 20-ти век благодарение на австралийския химик Артър Пенфолд, който доказва силните му антисептични свойства. По време на Втората световна война чаеното дъвро е включено в комплектите за първа помощ на войниците, защото е ефективен за лечение на инфекции и рани.
Комерсиалното производство на масло от чаено дърво започва през 20-те години на миналия век. Днес това е едно от най-популярните и универсални етерични масла, използвани в ароматерапията и природосъобразната грижа за здравето. Австралия остава основният производител на висококачествено етерично масло от чаено дърво, с устойчиви практики, които гарантират чистота и качество на крайния продукт.
Маслото от чаено дърво е ценено и заради почистващите си свойства. Често се използва за дезинфекция на повърхности и премахване на бактерии и гъбички в натурални почистващи препарати за домакинството.
Градинарите използват масло от чаено дърво за борба с гъбични заболявания по растенията. Разреден разтвор може да предотврати и лекува плесени и други гъбични инфекции. Ефективно отблъсква насекоми. Може да се използва в спрейове за насекоми и други вредители или да се нанася върху кожата (задължително разредено).
Нашата селекция от продукти с чаено дърво
Други статии от блога ни посветени на превениция, дихателната система и подпомагане на организма в борбата с инфекциите:
- Здравейте, маслата стават ли за вътрешен прием?
- Нероли – масло за принцеси (и не само)
- Клиничен ароматерапевт – що е то?
- За мащерката - най-силната и суха билка (по Платон)
- Сезонът на евкалипта. А знаете ли колко различни видове евкалипт има?
- „Ето розмарин - той е за спомен“ казва Офелия на Хамлет…
- Във всяка къща трябва да има шише лавандула!
- Розово ми е. Ама много розово. Да поговорим за нейно величество розата, роза дамасцена!
- Индришето - енергия, стихия, движение
- Усмихни деня и дома с лимон!
- Магичните 7 – да поговорим за афродизиаците в ароматерапията. Наздраве за любовта!
- Честито рождество! Осветете тялото и душата си! Да поговорим за тамяна.
- На прага на астрономическата зима и нейните аромати - карамфил, канела, портокал, джинджифил, тамян
- Практикум: На прага на грипния сезон. Или какво може да направим с етерични масла сами вкъщи.
- 10 етерични масла за подкрепа на имунната система
- Ароматерапията - какво е то и има ли почва у нас?
- Какво да знаете преди да купите етерични масла
- ТОП 10 на етеричните масла за всеки дом и случай + 5 рецепти
- Здравейте, маслата стават ли за вътрешен прием?