Какво да знаете преди да купите етерични масла

Автор: Милена Иванова ,

КАКВО ДА ЗНАЕТЕ ПРЕДИ ДА КУПИТЕ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА

Най-важното за техния произход, чистота, сертифициране, ценообразуване

Залети сме от десетки, дори стотици възможности за избор при закупуването на етерични масла. На пазара има всевъзможни марки на разнообразни цени. Някои от тях разчитат на атрактивна опаковка, други наблягат на популярността на държавата-производител, трети избират да привлекат клиенти с ниски или пък изкуствено надути цени, предполагащи „луксозна стока“. Как обаче да разберем кои от продуктите са качествени и кои са основните характеристики, на които да обърнем внимание, за да сме уверени, че подхождаме разумно и смислено и подпомагаме здравето си по най-оптималния и в същото време ефективен от финансова гледна точка начин? Тук ще посочим най-важното, на което да обръщате внимание, когато избирате етерични масла за вас и вашето семейство, за работното място или ако просто искате да направите хубав подарък.

Има няколко основни въпроса, върху които да се фокусирате, преди да изберете марка, на която да се доверите. В ароматерапията често се борави със смесване на масла, тъй като се разчита на засилено или обогатено въздействие в зависимост от свойствата на отделните масла. Добре е да знаете, че при смесването на масла за терапевтични цели водещ е не толкова ароматът на комбинацията, колкото ефектът върху емоционалното и физическото състояние, което има нужда да бъде повлияно. Разбира се, добре е да се консултирате с вашия лекар, за да може да обърне внимание на евентуални рискове според състоянието ви. Ако даденият здравен специалист не е запознат или има съмнения, допитайте се до експерт по ароматерапия, обучен професионално. Той ще може да ви даде най-добрите напътствия. При по-специфични състояния не е маловажно да сме наясно с противопоказанията на дадено масло и да сме проучили добре неговото въздействие. Така например е добре да знаем, че етеричните масла от риган, анасон и резене не бива да се използват по време на бременност. Важно е да имаме едно наум и за това дали други членове от семейството, децата или домашните любимци ще влязат в контакт с дадена комбинация, която би могла нежелано да повиши енергията им или да предизвика друг, нетърсен ефект. Запознавайте се по-обстойно с посоките на влияние на дадено масло. Ментата например е добър избор за облекчаване на спазми, но е добре да знаем, че има и енергизиращ ефект. Т.е. би било добре да изберем алтернативен вариант, в случай че става дума за приложение в края на деня и може да смути съня ни.

След като сме стигнали до същинското закупуване на правилно подбрани етерични масла, ето и кои са водещите фактори, влияещи върху тяхното качество. Имайте предвид, че само около 5% от световното производство на етерични масла е предназначено за терапевтична употреба. По-голямата част е свързана с парфюмерийната, хранително-вкусовата промишленост, перилните препарати и т.н. Тези индустрии имат по-ниски изисквания към чистотата на етеричните масла. Т.е. ако маслото произхожда от посредник, който доставя за тези цели, е малко вероятно продуктът му да е с терапевтично качество.

Промишленото производство от своя страна обикновено се опитва да получи специфична стандартизирана възпроизводима нотка на аромат или идентична активна съставка, която да служи като заместител. Такива масла обикновено не се появяват в ценовите листи под конкретно ботаническо име. Често те се произвеждат от различни ботанически видове, които не са толкова ценни, от смесени култури или чрез добавени синтетични компоненти.

Важно е да следим информацията, която производителят ни е дал, за да се уверим, че става дума за необходимото за терапевтични цели истинско, чисто етерично масло, произведено без помощта на добавки и допълнителна обработка от какъвто и да е вид. Само така можем да разчитаме на неговите качества и въздействие, добра енергийна стойност и ясен аромат. Правилото е сравнително просто – колкото повече техническа информация предоставя компанията, толкова по-добре е свързана тя с произхода на суровината, толкова по-малки са шансовете за имитация и фалшификация.

С цел прозрачност и максимална яснота, етикетите на качествените етерични масла, каквито предлагаме ние от OSHADHI, съдържат следната задължителна информация:

  • ботаническо наименование на растението (с точност на латински);
  • хемотип – тъй като химичният състав се определя и варира в зависимост от биотопа, т.е. от мястото на произход, свързано със слънце, климат, почва, надморска височина и т.н. Едно и също растение може да произведе масло с различен биохимичен състав (хемотип). Т.е. действието и токсичността могат да варират –розмарин, произхождащ от Мароко съдържа основно 1,8 цинеол, а този от Прованс съдържа основно камфор.
  • държава на произход;
  • начин на производство (дестилиране/ студено пресоване);
  • от коя част на растението е извлечено маслото;
  • начин на отглеждане;
  • основни биохимични съединения;
  • инструкции за безопасност.

За съжаление и в търговията с етерични масла има голямо количество неетични производители, чиято главна цел е печалбата. Колкото по-скъпо е едно масло, толкова повече се увеличава рискът от подправянето му. За ароматерапията е изключително важно да се ползват 100% чисти натурални продукти. Етеричните масла не бива да се разреждат с алкохол или други масла, да им се добавят химически вещества, да бъдат пероксидирани, обезцветени или детерпенизирани. В OSHADHI считаме, че личният контакт с фермерите е най-добрата гаранция за природосъобразни методи на отглеждане и дестилация. Затова и наблягаме на дългогодишни отношения с тези, които отглеждат лечебните растения по най-високи стандарти. Така можем да отстраним различните методи за подправяне  –  разреждане с алкохол, синтетични масла или базови масла; смесване с по-евтини масла от друга страна (например Индрише бърбън с индрише от Китай, Мароканска мирта с мирта от Балканите и др.); смесване с масла от други части на растението; разреждане с масла от сходни видове; подправяне с масла от различни растения със сходно име (мандарина с портокал, върбинка с лимонена трева); смесване с естествени или (полу-)синтетични съединения (мента с ментол, розмарин с камфор и други).

Цялостните анализи и контрол на качеството са от първостепенно значение. В OSHADHI разчитаме на най-съвременни лабораторни тестове като оптична ротация, плътност, пречупване, газ хроматографски анализ, масспектрография.

Не на последно място обръщаме внимание на естествения способ на отглеждане. Смятаме, че всеки осъзнат потребител трябва да предпочита етерични масла от био произход или диворастящи растения. Несъмнено няма как да постигнем терапевтичен ефект от замърсен лечебен носител. Самото индустриално земеделие пък има негативни и дълготрайни последствия върху природата. Използването на химикали в отглеждането на лечебни растения противоречи на самата цел на обвързването на човека и неговото здраве с природата. А това е фокус, който ние в OSHADHI сме си поставили. Пестицидите са особено проблематични в случая, тъй като в силно концентрираните продукти, каквито са етеричните масла, могат да достигнат също така висока концентрация и да доведат до риск от токсичност.

Индустриалното земеделие има негативни и дълготрайни последствия върху природата. В сферата на лечебните растения е проблемен прекомерният добив, използването на химически торове, пестициди, хербициди, фунгициди, както и монокултурното земеделие. Производителите, които взимат под внимание тези драматични последици, за съжаление са много малко.

Маслата от диворастящи растения са чудесно решение, когато са налични, като разликата е в липсата на био сертификат. По дефиниция такива растения могат да се приравнят на определените като „био“, те също не са подложени на изкуствени химикали.

Познанията и информацията, които имате от производителя, са важни, за да прецените дали има нужда задължително да изберете био продукт. Препоръчваме винаги да избирате био вариант при етеричните масла от цитруси. Маслените жлези при тях се намират във външната част на кората, където също се натрупват химикали, използвани за третирането на плодовете. Не е задължително да търсите био произход при масла като иланг-иланг, равинтсара, касия (повечето се отглеждат в естествена среда, съответно на Коморските острови, Мадагаскар, Виетнам), но е важно да обърнете внимание на произхода, за да се сдобиете с продукт от диворастящи растения. При диворастящите растения се разчита на по-ниска цена, свързана с по-ниски разходи за производство и спестени такива от сертифициране. Определението на етикета „непръскани“, което също се среща, означава, че не са ползвани пестициди, но липсва био сертификация. Такъв е случаят при много от малките производители в развиващите се страни (където или е скъпо, или няма организации, занимаващи се с такова официално сертифициране).

Имайте предвид, че био производството е времеемък процес с повишен риск, затова и се практикува от сравнително ограничен брой малки семейни ферми. Извличането при такива масла се случва чрез бавна дестилация при по-ниски температури. Именно така се запазват активните компоненти, които гарантират специалния ароматен и терапевтичен ефект.

Отделете време и четете внимателно етикетите, информирайте се и не забравяйте, че етеричните масла се бутилират в тъмнокафяви или тъмносини стъклени шишета. Чрез споделена отговорност между производители и потребители можем да черпим от природата без да нарушаваме нейната стабилност и така да се радваме на безмерните ѝ лечебни сили в настоящето и бъдещето. Пожелаваме ви здраве, вдъхновение и приятно изследване на съкровищата на ароматерапията!

Разгледайте нашите специални оферти

ДРУГИ СТАТИИ ОТ НАШИЯ БЛОГ:

 


Споделете



← По-стара статия По-нова статия →


Оставете коментар

Имайте предвид, че коментарите се одобряват преди да бъдат публикувани.